Czym jest hipnoza

Hipnoza z punktu widzenia osoby hipnotyzowanej to stan głębokiego zrelaksowania i akceptacji (stan zbliżony do bardzo głębokiej medytacji prowadzonej), w tym stanie pozostajemy cały czas świadomi, pamiętamy przebieg sesji po jej zakończeniu i pozostajemy bardzo mocno skoncentrowani. Jednak z punktu widzenia możliwości jakie daje – hipnoza to znaczenie więcej.
Pozwól że wytłumaczę odnosząc się do efektu jakiego możesz się spodziewać. Hipnoza daje możliwość rozwiązania własnych konfliktów wewnętrznych, uzależnień, czy trudnych emocji. Jednak w moim gabinecie nie skupiamy się na symptomach problemów, nie będziemy skupiać się na tym, żeby nauczyć Cię jak wytrzymać żeby nie pić, nie podjadać czy się nie bać / smucić / wstydzić / złościć. Nie chodzi o to, żebyś miał jeszcze więcej „silnej woli”, skutecznych technik do radzenia sobie z (…) i jeszcze więcej do utrzymania pod kontrolą na co dzień. Nie ważne czy mówimy sobie: nie będę już palił, pił, podjadał, krzyczał, czy przestanę odkładać na później. Taka codzienna kontrola strasznie męczy. Moim celem jest sprawić żebyś automatycznie nie reagował w toksyczny sposób na jakieś sytuację (strachem, smutkiem, wstydem itd.) żebyś NIE MUSIAŁ; nie odczuwał potrzeby, przymusu robienia czegoś nałogowo czy kompulsywnie. Jeżeli dotrzemy do źródła Twojego problemu – do jakieś emocji, sytuacji, która wszystko zaczyna i tam dokonasz zmian to nie będziesz już więcej MUSIAŁ TEGO robić albo czuć, nie będziesz musiał się ciągle tak kontrolować. Głęboko w sobie zmienisz istotę własnego problemu i po prostu uwolnisz się od niego, raz na zawsze. To jest właśnie istotą hipnoterapii – ustalenie i zmiana źródła problemu, rozwiązanie go i uwolnienie. To co być może Ty dzisiaj nazywasz problemem dla mnie może być tylko symptomem – informacją gdzie i jak pomóc Ci szukać. Ciekawe jest to, że patrząc na innych z boku możemy domyślać się, że za jego krzykiem, piciem, wstydliwością „coś stoi”, jakieś doświadczenia to wywołały, jakieś przekonania, jednak myśląc o sobie bardzo często nie jesteśmy tak dociekliwi i co być może gorsze – dla siebie wyrozumiali. Nie zastanawiamy się na co dzień dlaczego tak właśnie reagujemy, czujemy, myślimy, skąd mamy swój problem, ale przecież gdzieś się to musiało zacząć – jakiś powód musi być – podpowiada logika. Tak właśnie jest – nie ma w nas nic bez powodu, za paleniem, jąkaniem, lękiem, smutkiem a nawet migrenami stoi coś konkretnego, najczęściej są to bardzo odległe sytuację, których niestety świadomie nie pamiętamy. Zdarzenia do których dotrzemy w czasie sesji z reguły wydają się trywialne i łatwe – po prostu wymagają ponownego przypomnienia i rozsądnej, dorosłej interpretacji. Bardzo złożone i zaskakujące jest często to, gdzie zaczynamy sesję i gdzie ona się kończy. Wychodząc od problemu dzisiejszych trudnych zachowań, nałogów czy emocji, często sięgamy bardzo daleko – do sytuacji z wczesnego dzieciństwa, do których nie bylibyśmy w stanie dotrzeć bez hipnozy. Często wystarczy, że po prostu sobie uświadomimy gdzie zaczął się Nasz problem i w prostych słowach sobie to wyjaśnimy, tak żeby raz na zawsze zniknął.

Napisałam, że z punktu widzenia możliwości jakie daje – hipnoza to znaczenie więcej i tak właśnie jest. Ponieważ hipnoza jest ominięciem funkcji krytycznej świadomego umysłu w celu ustanowienia akceptowalnego selektywnego myślenia – wiem, może teraz nie brzmieć to zbyt oczywiście, ale postaram się to pokrótce wytłumaczyć.
Funkcja krytyczna świadomego umysłu w dużym skrócie odpowiada za dopuszczanie informacji (w tym sugestii) do podświadomości bądź ich automatyczne odrzucanie w przypadku kiedy nie są spójne z tym, co już myślimy o sobie, ludziach czy świecie.

Więc, w jaki sposób wprowadzić sugestie do umysłu podświadomego? Właśnie za pomocą hipnozy – hipnoza działa w ten sposób, że omija funkcję krytyczną, która blokuje pozytywne sugestie. Sugestia trafia do podświadomości. Kiedy natomiast jesteśmy w normalnym stanie świadomości sugestia zostaje automatycznie odrzucona i trafia do silnej woli – dzieje się tak kiedy na przykład chcemy rzucić papierosy lub dajemy sobie obietnice noworoczne. Dlatego bez ominięcia funkcji krytycznej o dobre, trwałe zmiany jest nam tak trudno i wymagają one wiele czasu. Moment, w którym funkcja krytyczna świadomego umysłu jest ominięta, to wejście w głęboki stan hipnozy.
Cóż, wielu ludzi, którzy nie znają się na hipnozie myśli, że hipnoza jest tylko tym. Gdyby tak było to wiele z tych historii, które słyszałeś na jej temat byłyby prawdą. Stwierdzenia typu „mogę cię kontrolować”, albo „mogę sprawić, że zrobisz cokolwiek zechcę” również byłoby prawdziwe. Na szczęście Bóg nie zostawił nas tak bezbronnych.

Chciałbym pokrótce omówić niektóre z powszechnych obaw i błędnych pojęć.
Niektórzy obawiają się, że się „nie obudzą” z hipnozy. Faktycznie z hipnozy nie można się obudzić, jest tak tylko dlatego ponieważ w hipnozie nigdy nie śpisz – pozostajesz w pełni świadomy. Za każdym razem, kiedy chcesz wyjść z hipnozy, wystarczy najmniejsza myśl, że nie chcesz dłużej być w tym zrelaksowanym stanie i błyskawicznie kończy się on a Ty jesteś w stanie zwykłej świadomości. Można też po prostu otworzyć oczy i w ten sposób wyjść z hipnozy.
Jest też potężne błędne pojęcie, które mówi, że mogę cię kontrolować i sprawić byś robił cokolwiek zechcę. Nie jest to prawda, nie chcę i nie mogę Cię kontrolować, w hipnozie pozostajesz aktywny, świadomy i Twoje nastawienie – chęć wykonania sugestii sprawia, że ją wykonujesz, moje umiejętności nie są decydujące. Jest tylko jedno nastawienie, które umożliwia przyjęcie przez Ciebie sugestii w hipnozie – musisz chcieć, wiedzieć, że to Ci pomoże i że jest do dla Ciebie bezpieczne. Nie mogę Cię zmusić, nie mogę i nie chcę Cię kontrolować.
Niektórzy ludzie mają obawę, że wyjawią mi wszystkie swoje mroczne tajemnice, kiedy będą w hipnozie. Jeżeli nie chcesz mi powiedzieć czegoś, to nie powiesz. Jeżeli zapytam Cię o informacje, które mnie nie dotyczą, po prostu powiesz mi, że mnie nie dotyczą. W rzeczy samej, gdybym chciał wyciągnąć od Ciebie jakieś informacje, miałbym o wiele większe szanse teraz, w Twojej normalnej świadomości, ponieważ teraz jesteś mentalnie otępiały w porównaniu do Twoich możliwości mentalnych w hipnozie.
Niektórzy powiedzą: „Chwileczkę… Słyszę co mówisz, ale widziałem hipnotyzera scenicznego i wiem, że oni mogą kontrolować ludzi”. „Widziałem jak szczekają jak psy i myślą, ze śmierdzą”, itp. Pozwól, że wyjaśnię jak to działa. Kiedy hipnotyzer sceniczny przyjeżdża do miasta, towarzyszy mu wiele reklam i wielu ludzi jest zainteresowanych. Chcą zobaczyć przedstawienie a wielu z nich chce być ochotnikami dla hipnotyzera. Hipnotyzer mówi: „Wiecie, że to przedstawienie polega głównie na was, publiczności, wy jesteście ludźmi, których potrzebuję dla przedstawienia.”
Wtedy pyta „Czy są ochotnicy którzy chcieliby znaleźć się na scenie?” Cóż, zdziwilibyście się jak wiele dłoni unosi się wtedy do góry. Hipnotyzer mówi publiczności, „Najlepszymi ochotnikami są ci, którzy mają największą wyobraźnię i umiejętność koncentracji,” i mówi, że pokaże całej widowni test wyobraźni i koncentracji ochotników. On wypowiada małe kłamstwo, ponieważ tak naprawdę sprawdza publiczność, by odkryć dwie bardzo ważne rzeczy. Po pierwsze, kto wchodzi w hipnozę bardzo szybko. On ma przedstawienie do poprowadzenia, nie ma czasu do stracenia na długich technikach hipnotycznych. I co ważniejsze, testuje tych ludzi by odnaleźć osoby, które chcą się zabawić i mają najmniejsze zahamowania przed wystąpieniem. To są osoby które zaprasza na scenę. Najczęściej wchodzą w hipnozę bardzo szybko i łatwo.
Hipnoza sceniczna działa na tych samych zasadach, na których działa hipnoza kliniczna, zawsze masz wybór co do tego, czy chcesz, czy nie chcesz zrealizować daną sugestię. Jeżeli jej nie chcesz, będzie odrzucona i nie zajdzie żadna zmiana.
Jak widzisz, hipnoza zależy od Ciebie. Ludzie pytają mnie jaki odsetek moich klientów osiąga sukces w rzucaniu palenia czy kontrolowaniu wagi. Muszę być szczery z tymi ludźmi. Sukces osiąga 100% przypadków. Szkoliłem się w hipnozie i wiem dokładnie, co powiedzieć moim klientom i jeżeli zaakceptują moje sugestie, osiągną planowaną zmianę, a jeżeli odrzucą to nie będą tej zmiany mieli. Czy twój sukces będzie doskonały? Zależy to od Ciebie. Jestem przekonany, że spodobają Ci się nasze sesje, jeżeli masz jakiekolwiek pytania, napisz je na kawałku papieru, abyśmy mogli je omówić. Jeżeli jest coś, czego nie powiedziałem, chętnie to z Tobą omówię. I pamiętaj, że hipnoza jest cudownym, fantastycznym sposobem na zmianę naszego życia i jest Ci już teraz dostępna.

Copyright ©2022. All rights reserved.